Čerstvě poražené dřevo má mnohem větší hmotnost v porovnání s řezivem sezonovaným a vhodně skladovaným. Je to způsobené vodou, obsaženou ve dřevě. Pouze polohované a sušené dřevo se hodí pro výrobu nábytku. V opačném případě dochází k deformování a rozesychání borovicového nábytku.
Výživné látky jsou přepravovány uvnitř kmene dřeva, které obsahuje rovněž hodně vody. Čerstvě poražené dřevo je tak mnohem těžší. Dřevo může pohlcovat a vypuzovat vodu. Voda vyplňuje vnitřní prostor buněk. Nasycení dřevěných vláken nastane, pokud buňky a buněčné stěny budou zásobeny maximálním množstvím vody. U evropských stromů je průměrná vlhkost 28%. Když je vlhkost vzduchu vyšší než vlhkost dřeva, dřevo pohlcuje až do získání rovnováhy vlhkost ze vzduchu. Tvrdé a těžké dřevo, např. břízové, bukové nebo dubové dřevo se smršťuje více než lehké a měkké dřevo, jako je borovicové dřevo.
Dřevo neustále pracuje a svůj objem přizpůsobuje okolním podmínkám. Říkáme, že dřevo pracuje. Proto je důležité, aby při konstrukci nábytku (borovicové skříně, komody, postele, psací stoly, vitríny a regály) byla brána tato skutečnost na zřetel a nedošlo k situaci, že s časem budou odkryty surové (neošetřené) části v důsledku vysychání dřeva.
Dřevo svoji vlhkost přizpůsobuje okolním podmínkám. Proto je důležité, aby byl nábytek vyráběn z dřeva vysušeného na vhodnou úroveň vlhkosti. Příliš suché dřevo může praskat nebo při absorbování vlhkosti z okolí zvětšovat objem, příliš vlhké dřevo způsobí pozdější rozesychání nábytku.
Náš druhý blog: www.nabytekzmasivu24.cz
TAGY:
postele z masivu, nábytek z masivu, nábytek z borovicového dřeva, borovicové skříně, postele z borovice