Při výrobě našeho nábytku používáme výhradně sušené dřevo. Aby nedocházelo k deformacím a změnám rozměrů u dveří, zásuvek a spojů výplní, vlhkost dřeva je nutné snížit na úroveň 12-15%, nebo dokonce nižší. Špatně vysušené dřevo může způsobit pozdější problémy při používání nábytku. Proto vynakládáme veškeré úsilí, aby borovicový nábytek, který vyrábíme, byl té nejvyšší kvality, a každý zákazník mohl být spokojen s naším dřevěným nábytkem.
Místo sušení
Kromě suchého vzduchu s nízkou vlhkostí je nutné i suché podloží. Za tímto účelem lze posypat podloží tukem nebo štěrkem. Betonový povrch je třeba zhotovit s mírným sklonem, aby voda mohla odtékat. Důležité je věnovat pozornost skladování dřevěného odpadu poblíž sušárny, jedná se totiž o úrodnou půdu pro houby, které by mohly ohrozit sušené dřevo. Ve směru proudění vzduchu nemohou stát překážky v podobě zdí budov, plotů. Řezivo je ukládáno do hrání na podstavci, který má výšku cca 50cm. Podstavec pod hrání s řezivem musí být ve vodováze.
Jaké podmínky jsou vhodné k sušení dřeva?
Dřevo je materiál, jenž svou vlhkost přizpůsobuje okolní vlhkosti, tj. vzduchu, v kterém se nachází. Sušení by mělo probíhat v určených podmínkách:
-
vzduch má mít nízkou relativní vlhkost,
-
zvýšená teplota vzduchu,
-
vhodná cirkulace vzduchu.
Dřevo lze sušit na volném prostranství, tzv. sezonování dřeva, následně ve speciálních sušárnách pro získání požadované vlhkosti.
Ochrana řezivapřed atmosferickými vlivy
Příliš rychle schnoucí dřevo může praskat, a tak se nebude hodit pro další zpracování. Proto nemůže být skladováno na slunečném místě. Opačně - déšť podporuje pohlcování vlhkosti. Nejlepším místem je otevřená hala, kde jsou zajištěny optimální podmínky pro sezonování dřeva.
Lišty mezi vrstvami desek
Proklady zajišťují volné proudění vzduchu mezi sušenými deskami. Čím jsou lišty tlustší, tím jsou rozestupy mezi deskami větší a zlepšuje se cirkulace vzduchu. Lišty mají průměrnou tloušťku 30cm. Příliš široké proklady ztěžují sušení, příliš úzké mohou způsobit otlaky na sušeném dřevě a následně stopy na dveřích, zásuvkách nebo deskách borovicového nábytku.
Speciální sušárny
Doba sušení na volném vzduchu pro různé druhy dřeva:
Druh dřeva |
Doba sušení (dny) |
sosna smrk mahagon javor jasan buk ořech (vlašák) dub |
60 – 200 90 – 200 60 – 150 50 – 200 60 – 200 70 – 200 70 – 200 100 – 300 |
Doba sušení je uvedena pro konečnou vlhkost 20%. Finální zpracování však lze zahájit až když dřevo dosáhne vlhkosti na úrovni 10%. Takovou vlhkost lze dosáhnout pouze při použití speciálních zařízení.
Cirkulace vzduchu v sušárně
Čerstvý vzduch je vtlačen do sušárny, kde je smíchán s ohřátým vzduchem, a volně proudí skrze ohřátý vzduch. Dřevo, které je ještě vlhké, se snaží vyrovnat hydroskopickou rovnováhu s okolím a nadměrnou vlhkost vypuzuje do proudícího vzduchu. Trysky sušárny rozprašují vodní páru a přizpůsobují podmínky a rychlost sušení podle druhu dřeva. Je to nutné s ohledem na skutečnost, že vnější části dřeva schnou rychleji než ty, které se nacházejí uvnitř hráně. Čidla průběžně kontrolují vlhkost dřeva. Je to plně automatický proces a nevyžaduje zásah obsluhy. Celý proces je řízen počítačovým programem, nastaveným pro konkrétní druh řeziva.
Rychlost sušení je maximalizována a je volena pro určitý druh dřeva, díky čemu na povrchu dřeva nevznikají žádné trhliny a nábytek nebude rozesýchat.
Sušení kondenzační a vakuové
Vlhký vzduch je směrován do sušícího zařízení, kde dochází ke kondenzaci vodní páry, a následně se vysušený vrací do sušárny, kde pohlcuje nadměrnou vlhkost z dřeva.
Při vakuovém sušení je dřevo umístěno ve vakuových komorách, kde vodní pára rychleji opouští dřevo.
Shrnutí
Trhliny, které mohou vzniknout u příliš rychlého sušení, jsou nezvratné. Toto nemůžeme dopustit - náš nábytek je zhotoven pouze z optimálně vysušeného a zvoleného dřeva. Zveme do prodejny s dřevěným nábytkem a k seznámení s naší nabídkou.
TAGY:
nábytek masiv, postele z litého dřeva, komody z masivu, bílý stylový nábytek