Facebook

Google+

Používání nábytku

VÝROBCE dřevěného nábytkuNábytek je určen k používání pouze ve vnitřních prostorách při teplotě 15 - 30 stupňů Celsia. Dřevěný nábytek nelze používat venku. Jeho uschování na slunci, ve vlhkých prostorách nebo při nízké teplotě může zapříčinit vznik četných trhlin dřeva, lakovaného povrchu, a dokonce způsobit znetvoření nábytku.

Péče o nábytek

VÝROBCE dřevěného nábytkuDřevěný voskovaný nábytek je nutno čistit pouze prostředky určenými pro jejich čištění. V péči o nábytek nesmí být používány mokré, vlhké hadříky. Během používání náytku je nutné se vyhýbat poládání na nábytku mokrých nebo horkých předmětů – mohou způsobit rozpuštění ochranné vrstvy vosku a odbarvení povrchu.

Ekologické produkty

VÝROBCE dřevěného nábytkuNábytek z masívu je obecně nejpopulárnějším dřevěným nábytkem, který je charakteritický přístupnými cenami a velmi širokou škálou dostupných barev. Speciální ekologické laky podtrhují a zvýrazňují krásu přírodního masivního dřeva, dodávají našemu nábytku klasický nadčasový vzhled.

Hlavní stránkaSušení dřeva

Sušení dřeva

Sušení dřevaPři výrobě našeho nábytku používáme výhradně sušené dřevo. Aby nedocházelo k deformacím a změnám rozměrů u dveří, zásuvek a spojů výplní, vlhkost dřeva je nutné snížit na úroveň 12-15%, nebo dokonce nižší. Špatně vysušené dřevo může způsobit pozdější problémy při používání nábytku. Proto vynakládáme veškeré úsilí, aby borovicový nábytek, který vyrábíme, byl té nejvyšší kvality, a každý zákazník mohl být spokojen s naším dřevěným nábytkem.


Místo sušení

Kromě suchého vzduchu s nízkou vlhkostí je nutné i suché podloží. Za tímto účelem lze posypat podloží tukem nebo štěrkem. Betonový povrch je třeba zhotovit s mírným sklonem, aby voda mohla odtékat. Důležité je věnovat pozornost skladování dřevěného odpadu poblíž sušárny, jedná se totiž o úrodnou půdu pro houby, které by mohly ohrozit sušené dřevo. Ve směru proudění vzduchu nemohou stát překážky v podobě zdí budov, plotů. Řezivo je ukládáno do hrání na podstavci, který má výšku cca 50cm. Podstavec pod hrání s řezivem musí být ve vodováze.


Jaké podmínky jsou vhodné k sušení dřeva?

Dřevo je materiál, jenž svou vlhkost přizpůsobuje okolní vlhkosti, tj. vzduchu, v kterém se nachází. Sušení by mělo probíhat v určených podmínkách:

  • vzduch má mít nízkou relativní vlhkost,

  • zvýšená teplota vzduchu,

  • vhodná cirkulace vzduchu.

Dřevo lze sušit na volném prostranství, tzv. sezonování dřeva, následně ve speciálních sušárnách pro získání požadované vlhkosti.


Ochrana řeziva
před atmosferickými vlivy

Příliš rychle schnoucí dřevo může praskat, a tak se nebude hodit pro další zpracování. Proto nemůže být skladováno na slunečném místě. Opačně - déšť podporuje pohlcování vlhkosti. Nejlepším místem je otevřená hala, kde jsou zajištěny optimální podmínky pro sezonování dřeva.


Lišty mezi vrstvami desek

Proklady zajišťují volné proudění vzduchu mezi sušenými deskami. Čím jsou lišty tlustší, tím jsou rozestupy mezi deskami větší a zlepšuje se cirkulace vzduchu. Lišty mají průměrnou tloušťku 30cm. Příliš široké proklady ztěžují sušení, příliš úzké mohou způsobit otlaky na sušeném dřevě a následně stopy na dveřích, zásuvkách nebo deskách borovicového nábytku.

Speciální sušárny

Doba sušení na volném vzduchu pro různé druhy dřeva:

 

Druh dřeva

Doba sušení (dny)

sosna

smrk

mahagon

javor

jasan

buk

ořech (vlašák)

dub

60 – 200

90 – 200

60 – 150

50 – 200

60 – 200

70 – 200

70 – 200

100 – 300

Doba sušení je uvedena pro konečnou vlhkost 20%. Finální zpracování však lze zahájit až když dřevo dosáhne vlhkosti na úrovni 10%. Takovou vlhkost lze dosáhnout pouze při použití speciálních zařízení.

Cirkulace vzduchu v sušárně

Čerstvý vzduch je vtlačen do sušárny, kde je smíchán s ohřátým vzduchem, a volně proudí skrze ohřátý vzduch. Dřevo, které je ještě vlhké, se snaží vyrovnat hydroskopickou rovnováhu s okolím a nadměrnou vlhkost vypuzuje do proudícího vzduchu. Trysky sušárny rozprašují vodní páru a přizpůsobují podmínky a rychlost sušení podle druhu dřeva. Je to nutné s ohledem na skutečnost, že vnější části dřeva schnou rychleji než ty, které se nacházejí uvnitř hráně. Čidla průběžně kontrolují vlhkost dřeva. Je to plně automatický proces a nevyžaduje zásah obsluhy. Celý proces je řízen počítačovým programem, nastaveným pro konkrétní druh řeziva.

Rychlost sušení je maximalizována a je volena pro určitý druh dřeva, díky čemu na povrchu dřeva nevznikají žádné trhliny a nábytek nebude rozesýchat.


Sušení kondenzační a vakuové

Vlhký vzduch je směrován do sušícího zařízení, kde dochází ke kondenzaci vodní páry, a následně se vysušený vrací do sušárny, kde pohlcuje nadměrnou vlhkost z dřeva.

Při vakuovém sušení je dřevo umístěno ve vakuových komorách, kde vodní pára rychleji opouští dřevo.


Shrnutí

Trhliny, které mohou vzniknout u příliš rychlého sušení, jsou nezvratné. Toto nemůžeme dopustit - náš nábytek je zhotoven pouze z optimálně vysušeného a zvoleného dřeva. Zveme do prodejny s dřevěným nábytkem a k seznámení s naší nabídkou.

TAGY:
nábytek masiv, postele z litého dřeva, komody z masivu, bílý stylový nábytek


Piotr Morawski

O autorovi: Piotr Morawski pracuje ve firmě Made of Wood Group. Je webmasterem a specialistou v rámci internetového marketingu. Specializuje se v technologii výroby dřevěného nábytku, má široké znalosti v oblasti matrací firmy M&K Koło foam.

Přidat mě na Google+

Webová stránka: www.drevenynabytek24.cz

UživatelKolekce Hacienda

Kolekce Hacienda
Nábytek z kolekce Hacienda
je nábytek, který připoutá pozornost všech, kdo mají rádi dřevěný nábytek. Vhodný výběr let a suků ve spojení s přírodním voskem umožní dosáhnout efekt starého nábytku, který je k nerozeznání od koloniálního nábytku 100 let starého. Volba kování a úchytů, jejich ruční rezavění, není bezvýznamné a je závěrečným podtrhnutím díla, které působivě vyzdvihuje krásu této kolekce.

Online

Právě přítomno: jeden host a žádný člen

Břízová kolekce Rodan

Břízová kolekce Rodan

Břízové dřevo je velmi tvrdé
, což je důvodem jeho trvanlivosti. Břízové dřevo je stále ještě zřídkakdy dostupnou surovinou na polském trhu výroby nábytku. Hlavním důvodem je obtížnost zpracování.

Poloha letokruhů, a jejich struktura však utváří neopakovatelně krásný efekt, který není tak patrný u jiných druhů dřeva. Hlavní výhodou břízového dřeva je trvanlivost, stejně tak jako u nábytku z buku, s tím rozdílem ze břízové dřevo je méně citlivé na praskliny různého druhu.

Strukturování dřeva

Strukturovaný nábytek

Strukturování dřeva je proces, při kterém je dosažen nesourodý povrch s mnoha prohloubeními a žlábky, avšak s určitou systématickou strukturou. K tomu se používají speciální stroje se systémem kartáčků, které z dřeva vytrhávají měkčí části, zůstávají a jsou odhaleny tvrdší části. Získaný povrch nábytku je sjednocený (prohloubení a žlábky běží jedním směrem) a celý kus nábytku získává unikátní a výjimečný styl.

Bílý nábytek

Bílý nábytek

Přírodní včelí vosk používaný při výrobě voskovaného nábytku má vliv na jeho neopakovatelný vzhled, podtrhuje přirozenou strukturu dřeva a chrání před vlhkem.

Je třeba mít na paměti, že voskovaný nábytek, zejména bílé barvy, se snadno špiní a vyžaduje vhodné ošetřování. K ošetřování voskovaného nábytku se hodí suchý hadřík nebo přípravky určené k ošetřování a ochraně voskovaného nábytku.

 

Dvoubarevný nábytek

Dvoubarevný nábytek

Nábytek voskovaný ve dvou barvách: v bílé přírodním voskem a v druhé libovolné barvě. Veškerý nábytek může být barven ve dvou libovolných barvách.

Přírodní včelí vosk používaný při výrobě voskovaného nábytku má vliv na jeho neopakovatelný vzhled, podtrhuje přirozenou strukturu dřeva a chrání před vlhkem.

 

Made of Wood Group Copyright © 2013